این روزا با تب و تاب مشکلات پیش امده به دلیل بیماری کرونا قیمت های لپ تاپ و قطعات رایانه با افزایش روبرو شده است و این افزایش قیمت باعث شده که برنامه بسیاری از خریداران را به هم بریزد. در همین حین ناگاهان فروشندگانی دلسوز پدیدار میشوند که میخواهند هر جور شده به شما اثبات کنند که نتنها خرید لپ تاپ نو و اکبند به روز, اشتباه است بلکه به جای خرید ان محصول, شما باید رو به یک محصول استوک بیاورید چرا که عقلانی تر و بهتر است. در همین حین برای تغییر ذهن شما جملات شگفت اوری برای معرفی این محصولاتبیان میشود که استوک یعنی ته انبار مانده , ویترینی , سفارش کشور های اروپایی و امریکایی , مختص مهندسان و پزشکان , و هزار جملات دیگر که بتوانند به نحوی دیدگاه شما را تغییر دهند.

اگرچه ما نمیخواهیم فروش لپتاپ استوک را تقبیح کنیم چراکه مشکل را در فروش این قبیل محصول نمیبینیم , مشکل بزرگ و فاجعه بار درج قیمت های ناعادلانه و به شدت گزاف در این شرایط خاص, و همچنین دادن اطلاعات غلط به مشتریان است.

به طور مثال برای ترغیب مشتری مقدار حافظه رم و هارد را دستکاری و افزایش نا متعارف میدهند تا مشتری با دیدن اعداد بالاتر به راحتی توجهش جلب شود. یا یه عناوین دیگر میگویند : رم که رمه چه فرقی داره DDR4  باشه یا DDR3 مهم این است که حافظه لپ تاپ شما 16 گیگ است ( گیگ را کشیده و بلند بخوانید )

حیف نیست میخواهی بری لپتاپ  i5 نسل 8 رو بخری؟ من جای شما باشم همین i7 4700 رو میخرم تازه اونم با 16 گیییگ رم . دیگه به هیچی فکر نکن!

خوب از انجایی که اغلب مشتریان دنیای رایانه از زیر و بم پردازنده ها و قدرت محاسباتی ان ها در شرایط مختلف اطلاعات کاملی ندارند لذا با شنیدن این تفاسیر و خرید ان لپ تاپ استوک راهی به نا کجا اباد برای خود باز کرده اند ان هم به قیمتی گزاف!!

اما اگر بخواهیم وارید جزییات نشویم و فقط با استفاده از سایت معتبر Passmark به قدرت و جایگاه این دو مدل پردزانده پی ببریم با نتایج زیر رو برو میشویم:

قدرت CPU i7 4700MQ  با امتیاز 5296

قدرت CPU i5 8265U برابر با 6210 است

قیمت cpu i5

با یک نگاه اولیه به اعداد بالا کاملا میتوان به این نتیجه پی برد که cpu i5 8265 اگر چه یک i5 است اما به سادگی حدود 20 درصد از CPU i7 4700M قوی تر و در جایگاه بالاتری قرادارد. در این مطلب بنده وارد جزییات ریزبینانه از جمله لیتو گرافی ضریب حرارتی مصرف برق تعداد هسته و رشته ها و غیره … این دو پردازنده نخواهم شد و فقط با استفاده از این بنچمارک خواهان شفاف سازی قدرت و جایگاه پردازنده ها بودم.

هارد مکانیکی استوک دشمن خاموش !

چه در لپ تاپ های استوک و چه در کامپیوتر های استوک , به دلیل تکنولوژی رایج در ان زمان تولید ,  اکثر شرکت ها از هارد های مکانیکی در محصولات خودشان استفاده میکردند. همانطور که از نام این قطعه پیداست HDD ها برای ذخیره اطلاعات از چند قطعه مکانیکی تشکیل شده اند.  این هارد ها حتی در زمان تولید هم ناخواسته دارای مقدار اندکی بد سکتور هستند که قابل چشم پوشی میباشند ولی بعد از مدتی به دلیل شرایط محیطی , نا بلد بودن کاربر برای چک دیسک کردن , و یا تولید بی کیفیت , این بد سکتور ها رفته رفته خودشان را نشان میدهند و یا حتی بیشتر میشوند ( به دلایل خاص ) و ناگهان به یک مشکل بزرگ تبدیل میشوند.

خرید یک هارد مکانیکی خوشقیمت دست دوم ممکن است برای خیلی از ما خوش ایند باشد اما از دست دادن اطلاعات در اینده به چه قیمتی تمام میشود؟

نکته بعد اینکه هارد ها به دلیل داشتن موتور برای چرخش دیسک ها یا همان پلاتر ها به مرور زمان سرعت چرخش شان کند و کند تر میشود تا جایی که برای فراخوانی اطلاعات شما باید زمان بیشتری را صرف کنید.

خوب در یک محصول استوک یا دستدوم بی کیفیت با یک هارد مینیمم 5 6 سال کارکرده توقع نداشته باشبد با سرعت شگفت اوری روبرو باشید چه بسا فروشنده ممکن است با خاموش کردن سرویس های اضافی سیستم عامل تازه نصب شده بر روی محصول خود, سرعت بار گذاری سیستم عامل را کمی بهبود بخشیده باشد اما باید دانست که این سرخوشی دیری نمی پاید و بعد از گذشت 10 الی 30 روز به یک کندی بسیار طولانی تبدیل خواهد شد.

حتی بعد از برهه ای اگر تعداد بد سکتور های این هارد های چند سال کار کشیده شده از حد تعریف شده استاندارد S.M.A.R.T فراتر رود دیگر قادر نخواهید بود که به اطلاعات خود دسترسی داشته باشید و احتمالا باید انهارا برای همیشه فراموش کنید. پس بفکر یک هارد باید حتملا باید باشید !

باتری های بی کیفیت !

لپ تاپ های استوک بلا استثنا دارای باتری های فیک درجه چندم هستند, چون باتری های فابریک انها معمولا در 2 سال ابتدایی خود عمر مفیدشان را از دست داده اند و از انجایی که باتری های اصلی بسیار گران قیمت و شاید نایاب باشند و فروشنده میخواهد هرچه سریعتر جنسش را بفروشد یا به قولی آب کند با استفاده از یک باتری بی کیفیت فیک به سادگی ادعا میکند که باتری محصول نو است و تا 3 ساعت هم دوام می اورد ! به شاید دوام بیاورد اما تجربه ثابت کرده است باتری های بیکیفت نه تنها باعث کاهش راندمان سیستم شما میشوند, بلکه طول عمر مفید انها کمتر از 14 ماه است و به مرور رو به کاهش عمر میروند و بعضا به دلیل استفاده از سلول های بسیار بی کیفیت باعث اتش گرفتن نیز میشوند.

جمع بندی 

1- هرچه اعدا پردازنده بزرگتر باشد یا هر چه مقدار حافظه رم یا هارد دیسک بیشتر باشد دلیل بر قدرتمند و سریعتر بودن انها نیست.

2- هارد های مکانیکی استوک برروی این قبیل لپ تاپ ها به دلیل استفاده های نا متعارف قبلی یا دیگر شرایط محیطی عمر مفیدشان را از دست داده اند.

3- بزرگترین مزیت یک لپ تاپ به قابل حمل بودن ان و طول عمر باتری ان میباشد  و از انجایی که باتری های استفاده شده در انها بسیار بی کیفیت و تقلبی هستند , بعد از مدت کوتاهی رو به خاموشی میروند

4- قیمت نهایی این محصولات نسبت به کارایی کم و کیفیت پایینی که دارند حکایت از بی ارزشی انها دارد.

5- برای پول خود ارزش قایل شوید و یک محصول را یکبار و صحیح انتخاب کنید تا قرار نباشد بعد از مدت کوتاهی به دنبال تعمیر ان باشید.