این روز ها برای خرید یک لپ تاپ یا یک کامپیوتر با فروشندگانی مواجه میشویم که فقط حرفه زیبایی فروشندگی را بر عهده دارند و از نظر تخصص و علم زیربنایی سخت افزار نه تنها هیچ نمیدانند , بلکه شدیدا روی دیدگاه خود بسته به اینکه ایا واقعا نابلد هستند یا از روی منفعت پیشنهاد های اشتباهی را به خریدار محترم میدهند پا فشاری میکنند.

حال سوال اینجاست برای انتخاب یک کارت گرافیک باید کدامین پارامتر و مولفه را در نظر بگیریم ؟

اگر بخواهیم کارت گرافیک را تجسم کنیم چیپ GPU همانند یک ترمینال مسافر بری, مسافر ها همان بسته های اطلاعاتی مورد نیاز ما ؛ پهنای بایند حافظه آن همانندعرض یک جاده , حجم حافظه بر مبنای GB(در حال حاضر ) فضای کافی برای جایگذاری مسافر ها در ترمینال و سرعت خودرو ها در جاده برابر با فرکانس حافظه ها میباشد.

حال جدا ازین نکات بالا سرعت کلاک فرکانسی خود چیپست GPU همانند آن است که مسافران با سرعت بیشتری را پردازش کنند تا سوار خودرو شوند تا به مقصد برسند.

مقصد میتواند پیش نمایش یک رندر , رمز گشایی یک فایل , یا تصویر از بازی رایانه ای باشد.

اگر چه مولفه های بسیاری نیز دخیل هستند همانند Shader , Bus interface,ROPو حتی تعداد ترانزیستور های به کارفته شده در خود چیپست ولی مولفه های اساسی همان نکات بالا هستند.

ابتدا باید ببینید که هدف شما از کارت کرافیگ مد نظر خود چیست!؟.. برای کار های عادی رومزه , برای بازی یا برای محاسبات سنگین مثل معدن کاوی ارزهای دیجیتال.

اگر هدف شما فقط داشتن یک تصویر ساده است پس باید خوشحال باشید که برای شما هیچ فرقی اصلا نخواهد داشت که چه کارت گرافیک با چه مشخصاتی بخرید, چون در حالت نمایش تصویر ساده اصولا کارت گرافیک ها در حالت ایده ال قرار دارند و نیازی به چیپ قوی جهت پردازشهای سنگین نیست.

اگر شما جز گیمیر های متوسط هستید انتخاب های بسیاری دارید. بهترین کارت گرافیکی که این روزا میتوان در لپتاپ های متوسط رو به بالا پیدا کرد MX 330 یا MX350 است. به طور مثال MX350 مدل تضعیف شده ی گرافیک موفق GTX 1050 است که شرکت Nvidia با کاهش فرکانس مرجع و بوست چیپ GPU و همچنین کاهش پهنای باند از حالت پیشفرض 128 بیت به 64 بیت ان را به صنعت لپ تاپ های میان رده و متوسط اورده است و خوب قطعا خرید یک لپ تاپ با چیپست MX 350 بسیار ازانتر از لپ تاپیست که مینمم دارای کارت گرافیک های GTX سری 1000 به بالا باشد.

اما اگر بودجه شما این اجازه را میدهد که یک کارت گرافیک بسیار عالی مقرون به صرفه خریداری کنید بهترین گزینه که این روز ها جای خودش را در لپ تاپ ها باز کرده است RTX 2060 6GB DDR6 است. این کارت گرافیک یک محصول تمام عیار است چون هم دارای پهنای باند خیره کننده 336.0 گیگابایت برثانیه است و هم از نظر تکنولوژی از معماری مدرن Turing بهره میبرد. نکته قابل توجه برای این کارت گرافیک تکنولوژی Ray Tracing ان است که برای ان دسته از خریدارانی که در کنار بازی های سنگین نیز نیاز به رندر های گرافیکی دارند کاملا مناسب , چرا که اگر شما از موتور رند Vray-RT استفاده کنید قادر خواهید بود به جای استفاده از CPU جهت رندر , موتور رندر میتوانئ جهت پردازش Ray Tracing تماما از کارت گرافیک سیستم شما استفاده کند و کاربر بتواند از طریق پنجره Active Shade تمامی باز تاب نور ساتع شده برروی متریال ها خود را بصورت زنده ببیند.

ناگفته نماند که از انجایی که این کارت گرافیک به دلیل داشتن هسته های موازی بیشتر یا همان CUDA Core ها نسبت به دیگر گرافیک های میان رده از کارایی بسیار چشمگیری حتی نسبت به بالاترین CPU های مطرح دنیا برخوردار است که این باعث میشود موتور رندر Vray-RT نتیجه نهایی را برای کاربر بسیار سریعتر به سرانجام برساند.

جمع بندی :

مقدار حافظه یک کارت گرافیک مبنی بر قدرت بیشتر یا کمتر آن نیست.. ابتدا سعی کنید هدف خود را برای استفاده از ان تعیین کنید.

صرفا توجه به صحبت ها فروشند گزینه مناسبی نخواهید یافت مگر با استفاده از مولفه های معرفی شده در این نوشته بالا خود نیز مدل هایی را مورد مقایسه قرار دهید یا از طریق تماس گرفتن با متخصصان ما بهترین گزینه را پیش روی خود داشته باشد

این نوشته برای درک ساده کاربر وعاری از هر گونه اصطلاحات تخصصی نوشته خلاصه شده است تا کاربر درهنگاه خرید محصول نهایی دارای ذهنیتی شفاف باشد و بداند که به چه مولفه های مهمی برای تهیه یک کارت گرافیک نیاز دارد .

مدل های پیشنهاد داده شده فقط به عنوان مثال گفته شده اند.